Zielona herbata pod lupą naukowców
Rak jamy ustnej i zielona herbata po raz pierwszy połączono w 2002 roku, kiedy badania wykazały, że zielony napój może rzeczywiście wywoływać obumieranie komórek nowotworowych. Zalecano wtedy regularne wypijanie herbaty w ciągu dnia. W najnowszych badaniach uściślono, że to konkretne związki znajdujące się w zielonej herbacie uruchamiają proces w mitochondrialnych komórkach nowotworowych, który prowadzi do ich obumarcia.
Zielona walka z komórkami rakowymi.
Doświadczenie obejmowało też zbadanie stężenia EGCG, które osiągane jest podczas codziennego picia zielonej herbaty. Jaki był rezultat badania? EGCG zabił komórki rakowe, a zdrowe tkanki pozostawił bez zmian. W dodatku, pojawiły się oznaki, które pozwalają przypuszczać, że nie tylko nie naruszył zdrowych komórek, ale wręcz wzmocnił ich mechanizmy obronne.
Zielona herbata w profilaktyce raka.
Naukowcy uważają jednak, że przeprowadzone badania są niewystarczające, aby jednoznacznie stwierdzić, że zielona herbata jest receptą na raka jamy ustnej. Uważają jednak, że może skutecznie działać w profilaktyce raka i zapobiegać nawrotom u osób, które poddane zostały zabiegom chirurgicznym lub radioterapii. To też dobry wstęp do kolejnych badań nad rakiem jamy ustnej.
Nowotwory jamy ustnej stanowią ok. 4% występujących rodzajów raka u mężczyzn i 1% u kobiet. Niestety Polska znajduje się w niechlubnej trójce krajów europejskich, w których śmiertelność nowotworów jamy ustnej jest najwyższa. Gorzej jest tylko na Węgrzech i Białorusi. W naszym kraju wczesne wykrycie nowotworu jamy ustnej daje 80-90% szans na wyleczenie, jednak większość pacjentów zgłasza się do lekarza już w zaawansowanym stadium, w którym szanse na przeżycie spadają do 50%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz