środa, 21 stycznia 2015

Kasza jaglana - Wartości odżywcze





Wartości odżywcze w 100 g

Wartość energetyczna w 100 g:
348,00 kcal
Białko w 100 g:
10,50 g
Węglowodany w 100 g:
68,40 g
Tłuszcz w 100 g:
2,90 g

Kalkulator kalorii

Opis jednej porcji produktu [100 g]:
1 porcja - 100 g
Wartość energetyczna w 1 porcji [100 g]:
348,00 kcal
Białko w 1 porcji [100 g]:
10,50 g
Węglowodany w 1 porcji [100 g]:
68,40 g
Tłuszcz w 1 porcji [100 g]:
2,90 g

Kasza jaglana jest bardzo smaczna i niezwykle zdrowa. Jej drobne, żółte ziarenka, z czarną kropką zapobiegają wielu chorobom. Jest łatwo przyswajalna i bardzo pożywna. Można ją jadać na różne sposoby, do obiadu zamiast ziemniaków, ryżu czy makaronu, albo w postaci słodkiego deseru z mlekiem.
Posiada również wiele właściwości prozdrowotnych.\
Według medycyny chińskiej kasza jaglana wykazuje właściwości ocieplające. Wzmacnia osłabiony i wychłodzony organizm.
  • Jest zasadotwórcza, dlatego tak  ważne jest wprowadzenie jej do naszej codziennej zakwaszonej diety, niekorzystnej dla organizmu.
  • Kleik z kaszy jaglanej polecany jest przy problemach żołądkowych ponieważ jest lekkostrawny i pożywny.
  • Nie zawiera glutenu, tak więc można ją polecać nie tylko osobom z celiakią i alergiami, ale również wprowadzać do diety niemowląt jako jeden z pierwszych produktów zbożowych. 
  • Wraz z innym gotowanymi zbożami np. kaszą gryczaną czy kukurydzianą, powinna stanowić podstawę większości posiłków.
Kasza jaglana posiada mnóstwo zalet żywieniowych:

  • Zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą leczniczy wpływ na stawy. Zapewnia zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz utrzymuje naczynia krwionośne w dobrym stanie, zapobiegając odkładaniu się w nich cholesterolu. Krzem pełni też funkcję w procesie mineralizacji kości, zapobiega ich odwapnianiu oraz przyspiesza regenerację po urazach. Wpływa także na przemianę materii, ułatwiając odchudzanie.
  • Zawiera dużo witamin z grupy B (tiamina – B1, ryboflawina – B2, pirydoksyna – B6 oraz kwas pantotenowy).
  • Obfituje w lecytynę oraz składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo.
  • Dostarcza też witaminy E oraz lecytyny, która poprawia pamięć i koncentrację oraz korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu we krwi.
  • Jest bogata w antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki.

Znajdź okazję, żeby włączyć kaszę jaglaną do codziennej diety

Kasza jaglana jest produktem polecanym szczególnie na śniadaniejest lekkostrawna i sycąca. Można ugotować ją na wodzie z mlekiem lub w samym mleku, najlepiej z dodatkiem bakalii.

Kaszę jaglaną można podawać do duszonych mięs, zup (krupnik), w zapiekankach oraz jako deser z owocami. Można z niej zrobić pyszne kotlety oraz wymyślać różne inne, ciekawe potrawy według własnej inwencji twórczej.

Osobom chorym czy po operacjach, a także małym dzieciom gotuje się z niej kleik. Drobno mielona, może stanowić zamiennik mąki w niektórych wypiekach. Dobrze się przechowuje w szczelnym pojemniku, dlatego zawsze warto mieć jej zapas.

Źródło: http://sante.pl/m141/zdrowe-zycie/jedzenie-dla-zdrowia/kasza-jaglana

Dzięki niej w 3 dni oczyścisz swoje ciało!

Choć niegdyś popularna, dziś gości na naszych stołach bardzo rzadko. A to błąd, bo jest królową polskich kasz! Kasza jaglana jest jedną z najstarszych kasz. 

Drobne, żółte ziarenka zawierają wśród nich potas, magnez, wapń i fosfor.

Ze względu na zawartość błonnika kasza jaglana wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza metabolizm.

1. Moc żelaza

Kaszę jaglaną warto jeść przy anemii. Ziarenka mają ponad 1,5 raza więcej żelaza niż polędwica wołowa. Jest ono oczywiście gorzej przyswajalne, ale gdy podasz kaszę w towarzystwie sałatki z pomidorem, papryką i natką pietruszki, jego wchłanianie się zwiększy.

2. Dla niemowląt

Kleik jaglany można podawać dziecku po ukończeniu 5. miesiąca życia. Takie danie nie zawiera glutenu, więc nie uczula. Ma też sporo białka niezbędnego do wzrostu i rozwoju. Dwie łyżki kaszy rozgotuj w szklance wody, zmiksuj z dodatkiem kilku łyżek mleka matki i gotowe!

3. Przeciw depresji

Jagły ugotowane na mleku z dodatkiem bakalii i orzechów warto podawać osobom zestresowanym. To bogate źródło witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny i niacyny) wspomagających pracę układu nerwowego, łagodzących objawy stresu i depresji.

4. Dla seniorów

Krupnik z kaszą jaglaną to sycące i lekkostrawne danie dla starszych osób. Kasza zawiera sporo lecytyny poprawiającej pamięć i obniżającej poziom cholesterolu. Jest także bogatym źródłem witaminy E opóźniającej starzenie się organizmu.

5. Piękna cera

Kasza jaglana wyróżnia się zawartością krzemionki. Dzięki niej włosy nabierają blasku, paznokcie są mocne, a skóra staje się gładka. Zmiksuj szklankę mrożonych malin, jagód lub truskawek z 4 łyżkami ugotowanej kaszy, łyżką miodu i połową szklanki mleka. Jedz taki deser 2 razy w tygodniu.

6. Oczyszcza organizm

Kasza jaglana gotowana na sypko to idealny dodatek do dań obiadowych dla osób, które jedzą dużo mięsa. Zakwasza ono organizm. Natomiast jagły – w przeciwieństwie do innych kasz – działają alkalizująco, przywracając naturalną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Co jakiś czas możesz przeprowadzić nawet kurację oczyszczającą: przez 2-3 dni jedz wyłącznie kaszę jaglaną z odrobiną masła.

7. Ochrona przed nowotworami

Wzbogacenie diety w kaszę jaglaną warto polecić osobom z wysokim ryzykiem nowotworów (np. tym, w których rodzinie były przypadki raka). Jagły zawierają sporo antyoksydantów, które skutecznie zwalczają szkodliwe wolne rodniki, zapobiegając rozwojowi komórek rakowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz