Autor opracowania zajmuje się rehabilitacją pourazową od kilku lat, a od kilkunastu miesięcy stosuje, jako wspomaganie, lampę Bioptron. Dzięki niej czas dochodzenia jego pacjentów do sprawności wyraźnie się skrócił, a efekty leczenia w niektórych przypadkach są zadziwiająco pozytywne.
Pacjent lat 45, waga ok. 90 kg, niosąc znaczny ciężar w rękach, krzywo postawił stopę, czego skutkiem było skręcenie stawu skokowego z następującymi objawami: silny ból w naruszonym stawie, uszkodzenie wielu wewnętrznych naczyń krwionośnych objawiające się dużymi wylewami, znaczna opuchlizna stopy. Mgr Gieza zalecił wizytę na oddziale pourazowym, informując pacjenta o konieczności założenia na kilka tygodni opatrunku gipsowego. Obiecał także pomoc w skróceniu okresu powrotu do zdrowia przez zastosowanie lampy Bioptron .
Okazało się, że pacjent posiada lampę Bioptron 2 i w okresie weekendu, jeszcze przed wizytą w szpitalu, zaczął naświetlać uszkodzony staw, na przemian z przykładaniem opatrunku z Altacetem. Stosował cykle: jednorazowe naświetlanie ok. 30 min. i przerwa na opatrunek ok. 1 godz. Już następnego dnia można było odnotować wyraźny postęp w efektach leczenia: nastąpiło zmniejszenie obrzęku i poprawa obrazu zewnętrznych uszkodzeń. Ponieważ pacjent nie chciał się pogodzić z koniecznością dłuższego unieruchomienia, uzgodniono dalsze intensywne naświetlanie Bioptronem. Obrazuje to zdjęcie nr 2 wykonane ok. 30 godzin po zdarzeniu. Wyraźnie widać poprawę wyglądu nogi, ustąpił ból w stanie spoczynku, pozostał tylko w czasie chodzenia. Po upływie 40 godzin pacjent zaczął samodzielnie się poruszać (w odpowiednio dobranym obuwiu), czemu towarzyszyły nieznaczne objawy bólowe. Kontynuowanie naświetlań (trzy razy dziennie po ok. 30 min.) pozwoliło pacjentowi po zakończeniu weekendu wrócić do pracy. Obraz nogi po 12 dniach przedstawia zdjęcie nr 3 - noga wróciła do normalnego wyglądu, pacjent odczuwa niewielki ból tylko w przypadku krzywego ustawienia stopy w czasie chodzenia. Obecnie stosuję Bioptron jako pomoc w prawie wszystkich zabiegach, uznałem bowiem, że jeśli tak skutecznie uśmierza ból, przyspiesza gojenie, jest pomocny w poprawie samopoczucia pacjentów i wyglądu skóry w rejonach poddawanych naświetlaniu, to także musi wpływać na poprawę funkcjonowania całego organizmu - pisze mgr Adam Gieza.
mgr Adam G. Kraków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz