Z uwagi na zawartość witamin:
- B1, B2, B3, B6,
- C,
- E,
- kwasu foliowego,
- potasu,
- wapnia,
- magnezu,
- żelaza,
- fosforu
- sód
- cynku
stanowi nieocenione źródło składników odżywczych dla naszego organizmu. Wspomaga naszą ubogą dietę w witaminy. Jego wartość energetyczna wynosi około 620 kcal
Kokos ma właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne (zabija pasożyty, grzyby i drożdżaki). Przekazuje pozytywny wpływ na naszą wydajność fizyczną, wspomaga funkcjonowanie narządów wewnętrznych (takich jak: pracę jelit, trzustki), chroni organizm przed miażdżycą tętnic i osteoporozą, reguluje poziom insuliny, cholesterolu, poprawia ogólny wygląd skóry.
Olej kokosowy w kuchni.
Ze względu na stałą postać olej nadaje się do smarowania pieczywa, można także z powodzeniem zastąpić nim masło w pieczeniu.
Idealny do smażenia w wysokich temperaturach, nie pali się, nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym oraz aromacie nadaje potrawom orientalny charakter. Rewelacyjny do smarowania patelni by wykonać grzanki z serem lub jajecznicę. Stosuj jako zamiennik masła, oleju np. do wykonania maojnezu.
Używaj do kawy lub herbaty łyżeczkę oleju kokosowego, by uzyskać kokosowy posmak.
Olej kokosowy w medycynie naturalnej.
Używany jest do leczenia wielu schorzeń i dolegliwości, takich jak: bóle zębów, trądzik, opryszczka, wypryski, egzema, zapalenia i owrzodzenia skóry, syfilis, łysienie, siniaki, oparzenia, kaszel, przeziębienia, gorączka, osłabienie odporności, choroby układu trawienia, wrzody, kamienie nerkowe, bolesne i nieregularne miesiączki, niedobory witamin, astma, osteoporoza i wiele innych.
Olej kokosowy zawiera także naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, sprawiając jednocześnie, że staje się ona jędrna i elastyczna. Olej ten stosowany jest również jako lek przy chorobie Crohna (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) i przy cukrzycy typu ll.
Olej kokosowy w kosmetyce
Olej posiada właściwości nawilżające, może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maseczka, serum na włosy lub błyszczyk do ust.
Wspomaga gojenie się ran, hamuje pojawianie się plam na skórze, działa łagodząco przy chorobach skóry (egzemy), spowalnia starzenie i opóźnia powstawanie zmarszczek, nawilża i wygładza skórę.
Olej chroni włosy przed utratą protein, dzięki swej specyficznej budowie olej kokosowy jest w stanie wniknąć w strukturę włosa i dokładnie go nawilżyć, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i mocne.
Stosowanie na skórę głowy wzmacnia cebulki, zapobiegając wypadaniu włosów. Zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem. Można stosować jako maseczkę na całą długość włosów (a także skórę) przed myciem, lub nałożyć na same końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu. Spożycie 2 łyżeczek dziennie oleju pomaga przyśpieszyć metabolizm.
Olej kokosowy wokół domu.
Pomaga dbać o drewno: deski do krojenia, drewniane sztućce, meble - impregnuje i nabłyszcza.Jeśli niewielką ilością oleju posmaruje się zlew zapobiegnie to zaciekom z wody oraz ułatwi rozsuwanie i zasuwanie niewyrobionego zamka błyskawicznego. Można go użyć jako naturalny środek owadobójczy. Dodany do tuszu do rzęs będzie dodatkową odżywką i odświeży zaschnięty tusz. Odrobina tłuszczu koksowego wlana do np. beczki z woda w ogrodzie zapobiegnie rozmnażaniu się komarów.
Do niektórych metali jest ekologicznym środkiem nabłyszczającym i czyszczącym.
Nadaje się do skór licowanych jako pasta nabłyszczająca, odświeżająca kolor i impregnująca.
Zastąpi specyfik do czyszczenia i nabłyszczania wnętrza samochodu.
Jest smarem pochodzenia roślinnego - np. pomoże przy skrzypiących drzwiach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz