środa, 8 kwietnia 2015

UWAŻAJ NA TO, CO JESZ.


Różne rodzaje zdrowej żywności

Trudno o dobre zdrowie bez dobrego odżywiania, a do tego potrzebna jest prawidłowa, zbilansowana dieta. Może powinieneś wziąć pod uwagę ilość spożywanych tłuszczów, soli i cukrów, a także wielkość zjadanych porcji. Urozmaicaj swoje menu i włącz do niego owoce i warzywa. Kupując chleb, płatki zbożowe, makaron czy ryż, czytaj informacje na opakowaniach, co pomoże ci wybrać produkty pełnoziarniste. Mają one więcej składników odżywczych i błonnika niż ich odpowiedniki z oczyszczonego ziarna. Jeśli chodzi o białka, jedz małe ilości chudego mięsa i drobiu, a parę razy w tygodniu staraj się w miarę możliwości jeść ryby. W niektórych krajach dostępne są również bogate w białko produkty pochodzenia roślinnego.



Nadmierne spożycie cukrów i tłuszczów utwardzonych grozi otyłością. Zamiast słodkich napojów staraj się pić wodę, a słodkie desery zastępuj owocami. Ogranicz spożycie tłuszczów utwardzonych zawartych w kiełbasach, mięsie, maśle, serach i słodyczach. Do gotowania możesz używać zdrowszych olejów.

Zbyt duża ilość soli — a konkretnie sodu — w diecie może niebezpiecznie podnosić ciśnienie krwi. Jeśli masz z tym problem, zwracaj uwagę na informacje na opakowaniu. Zamiast soli stosuj zioła i przyprawy.

Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też ile jesz. Dlatego gdy nie czujesz już głodu, przestań jeść.

Innym problemem są zatrucia pokarmowe. Ich przyczyną może być jakiekolwiek jedzenie, które jest niewłaściwie przygotowane lub przechowywane. Każdego roku z powodu zatruć cierpi co szósty Amerykanin. Choć większości udaje się wrócić do zdrowia, to niektóre przypadki kończą się śmiercią. Jak zatem ograniczyć ryzyko zatrucia?

Starannie myj warzywa, ponieważ gleba, w której rosły, mogła być nawożona obornikiem.
Przed obróbką każdego kolejnego produktu umyj deskę do krojenia, przybory kuchenne, naczynia i blaty, używając do tego ciepłej wody z detergentem.
By uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń, nigdy nie kładź jedzenia na powierzchnie czy talerze, które wcześniej miały kontakt z surowymi jajami, rybami, drobiem lub innym mięsem.
Gotuj jedzenie, aż osiągnie ono odpowiednią temperaturę, i bezzwłocznie chowaj do lodówki produkty, które szybko się psują.
Wyrzucaj łatwo psujące się produkty, jeśli zostawiono je w temperaturze pokojowej na dłużej niż dwie godziny albo w temperaturze wyższej niż 32°C na dłużej niż godzinę.

Źródło: http://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/g201506/sposoby-na-lepsze-zdrowie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz