piątek, 16 stycznia 2015

SAD/SEZONOWA CHOROBA AFEKTYWNA

Długie noce i pochmurne dni zimowe wywołują u niektórych osób uczucie obniżenia nastroju, niechęć wykonywania codziennych czynności. Stan ten nazywamy Sezonową Chorobą Afektywną – SAD lub ‘Zimową Depresją’. Uważa się, iż SAD spowodowana jest zaburzeniami równowagi w produkcji melatoniny - „hormonu snu”. Zwiększenie poziomu światła może spowodować redukcję produkcji „hormonu snu” w ten sposób redukując objawy związane z chorobą. Poziom hormonu snu (melatoniny) u osób cierpiących na sezonowe zaburzenie afektywne nie spada nad ranem i dlatego w dalszym ciągu czują się przez cały dzień zmęczone i śpiące.

Terapia światłem jest jedynym z standardowym metod leczeniem afektywnych zaburzeń i związanych z nimi objawów:

*Depresja (zły nastrój) - poczucie braku radości, winy i rozpaczy.
*Zmęczenie (ospałość/znużenie).
*Problemy ze snem - problemy z budzeniem się i utrzymaniem stanu aktywności.
*Przejadanie się - nieodparta ochota na słodkie potrawy i węglowodany (chleb, ziemniaki, makaron itp.)
*Przybieranie na wadze - na skutek przejadania się.
*Utrata pociągu seksualnego.
*Unikanie kontaktów towarzyskich.
*Niepokój - uczucie napięcia i stres.


Objawy zwykle zaczynają się pomiędzy wrześniem, a listopadem i utrzymują się do wiosny (tj. marca, kwietnia). Objawy choroby są następujące (osoby dotknięte choroba nie muszą mieć ich wszystkich);


Główna metoda leczenia SAD jest terapia jasnym światłem, jest ona skuteczna u ponad 85% przypadków zdiagnozowanych jako osoby chore na SAD. 
Terapia swiatlem daje najlepsze wyniki, kiedy jest stosowana wcześnie rano (pomiędzy godz. 6:00, a 8:00), zwiększony poziom światła powoduje zmniejszenie produkcji hormonu snu (melatoniny) i tym samym zmniejsza się pragnienie snu w ciągu dnia. Do terapii jasnym światłem wykorzystywane są specjalnie zrobione do tego celu lampy, które dostarczają duże ilości intensywnego białego światła. Tradycyjne lampy wytwarzają dawki o sile około 10.000 jednostek natężenia oświetlenia (zwanych luksami), wiec codzienna 30-minutowa terapie jest wystarczająca. Dla porównania, światło pokojowe ma około 500 luksów, światło na wolnym powietrzu (pochmurny dzień) ma do 5.000 luksów, a światło słoneczne w południe latem ma 50.000 luksów. Niektóre osoby z ciężkim SAD mogą także wymagać leczenia farmakologicznego przy użyciu leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Najpowszechniej stosowane typy leków SSRI to sertralina, paraksetyna i fluoksetyna. Leki te mogą być bardzo skuteczne, ale mogą mieć również skutki uboczne, wiec pacjent będzie je musiał otrzymać od swojego lekarza co zimę

To bardzo proste. Pacjent powinien ustawić urządzenie do Terapii Światłem Bioptron na stole lub biurku, włączyć je do prądu i ustawić czas naświetlania, a następnie osiąść (w odległości od 10 do 20 cm) twarzą do światła na około 30 minut dziennie. Pacjent nie musi patrzeć prosto na światło. Czerpiąc przyjemność z Terapii Światłem BIOPTRON, możesz jednocześnie wykonywać normalne czynności, jak chociażby oglądać telewizje, czytać itp. 
Aby Terapia Światłem Bioptron była skuteczna w leczeniu SAD, należy stosować ja jesienią i zima codziennie.


Osoby cierpiące na depresję zimową mogą też czuć się zmęczone i senne oraz mogą spożywać duże ilości cukru/potraw bogate w węglowodany, ale nie cierpią z powodu znaczącej depresji czy niepokoju.


TERAPIA ŚWIATŁEM BIOPTRON Terapia Światłem Bioptron to nowa i skuteczna terapia łagodząca objawy sezonowego zaburzenia afektywnego i depresji zimowej. 


Terapia Światłem BIOPTRON (światło spolaryzowane) zapewnia efektywne widmo światła, bez promieniowania UV o natężeniu co najmniej 10 000 luksów, które jest skuteczne w leczeniu SAD.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz